pilates

Pilates ve Nefes. Pilates yaparken doğru nefes almak ne demek?

Pilates ve Nefes

Nefes almak!

Bize hayat verdiği için ve şu sıralar çokça ihtiyaç duyduğumuz için derinlemesine bahsetmek istedim.

Nefes alıp vermeniz, sizi hayatta tutmaktan başka bir çok yönden de size yardımcı olabilir.

Faydaları; artan gevşeme ve azalmış stresten düşük kan basıncına, daha iyi odaklanmaya, belirli kasların aktivasyonuna, daha iyi dolaşım ve solunum ve hatta kardiyovasküler hastalık riskinin azalmasına ve egzersizinizin etkinliğini arttırmaya kadar uzanır.

Şimdi size Pilates’te kullandığımız özel bir nefes alma tekniğinden bahsedeceğim. Yan kostal nefes egzersiz boyunca karın kasılmasını sürdürmemizi sağlar. Joseph Pilates, insanların genellikle sığ nefes aldığını, yalnızca akciğerlerin üst kısmına hava girebildiğini fark etmiş. Bu durum hava akışını kısıtlar, stresi arttırabilir ve yorgunluğa neden olabilir. Kanı tam olarak oksijenlendirmek için tam derin nefes almalıyız. Yanda nefes alırken, omurgadan aşağıya ve pelvik tabana kadar derin nefes alırız, ancak nefesi göğüs kafesinin arkasına ve yanlarına doğru genişletmeyi vurgularız.

Karın kaslarını kapalı tutarken nasıl doğru nefes alacağımızı bilmek, egzersiz boyunca bize ekstra destek sağlar. Nefesle omurgayı uzatma hissini arttırır. Yanal nefes alıştırması yaptıkça, pilates egzersizlerini daha kolay yapabildiğinizi göreceksiniz. Doğru nefes almak zihni sakinleştirir ve stresi azaltır. Pilates antrenmanınız sırasında odaklanmayı ve doğru duruşu korumaya yardımcı olur.

pilates ve nefes

Doğru nefes nasıl alınır?

Sıra geldi nasıl yapabileceğinize;

Bunun için bir egzersiz lastiği kullanabilir yada ellerinizle deneyimleyebilirsiniz.

Göğüs kafesinin alt kısmına doğru ellerinizi yerleştirin.

Omurganız düz olacak şekilde oturun veya dik durun.

Eğer egzersiz bandı ile yapacaksanız göğüs kafesinin alt kısmına sarın ve göğsünüzün önünde sıkıca bağlayın.

Burnunuzdan nefes alın, aldığınız havayı sırtınızın ve göğüs kafesinizin yanlarına getirin.

Ciğerlerinizin yanlara doğru balon gibi şiştiğini fark edeceksiniz. Kaburgalarınızın yanları ve arkası genişledikçe bandın gerildiğini hissedebilirsiniz. Ağzınızdan nefes verirken hafif aralık bırakın ancak yanaklarınızı şişirmeyin veya dudaklarınızı sıkmayın. Nefes verirken havanın ciğerlerinizin dibinden sıkıştırıldığını hayal edin. Kaburgalarınız hafifçe sıkıştıkça bandın gevşediğini hissetmelisiniz.Tamamen nefes verin, tüm havayı ciğerlerinizden dışarı atın. Farkındalık ve odaklanma ile nefes alın!


İlginizi çekebilecek diğer başlıklar