tuzla pilates salonu

Pilates kimdir ve Pilates tarihi hakkında bilgiler


Pilates’in ne olduğunu ve sunduğu tüm büyük faydalarını biliyorsunuz ancak Pilates kimdir? nereden başladı ve nasıl gelişti?

İşte size Pilates’in tarihi hakında bir yazı hazırladık.  

Pilates Kimdir

Pilates, kurucusu Joseph Pilates kimdir? 1883’te Almanya’nın Düsseldorf yakınlarındaki Mönchengladbach’da doğdu. Ne yazık ki sağlıklı bir çocuk değildi ve astım, raşitizm ve romatizmal ateşten muzdaripti. Bunun kendisini sınırlamasına izin vermek yerine, sağlık ve egzersiz hakkında bilgi edinmeye, gücünü ve zindeliğini geliştirmeye başladı.

Bir aile hekimi tarafından kendisine insan anatomisi üzerine bir kitap verildi ve bunun yanı sıra hayvanların ve küçük çocukların hareketlerini izleyerek saatler harcadı. Vücudunu o kadar geliştirdi ki 14 yaşında anatomi çizelgeleri için model olarak poz veriyordu. Doğu ve Batı fiziksel şartlandırma biçimlerinden etkilenmişti ve antik Yunan ve Roma rejimleri, yoga, jimnastik, boks ve dövüş sanatları gibi farklı yöntemler uyguladı. Bunların hepsinden öğrendiklerini bir araya getirerek “Kontroloji” adını verdiği kendi yöntemini oluşturdu. Genç bir adam olarak, boksör, jimnastikçi, kayakçı, dalgıç ve en ilginç olanı da İngiltere’de bir sirk sanatçısı olarak çalıştığı renkli bir hayatı vardı! 

1. Dünya Savaşı patlak verdiğinde, bir Alman vatandaşı olduğu için Lancaster ve Man Adası’ndaki kamplarda hapsedildi. Stajyer iken, hastanede görevli olarak çalıştı. Pilates stüdyosu olarak bildiğiniz yerler o zamanlar da, hastaların yataklarına yaylar bağlayarak kaslarını güçlendirmeleri için ortaya çıktı. Yaylı bu yataklar daha sonra Cadillac adı verilen stüdyo ekipmanına dönüştü.

1918 grip salgını patlak verdiğinde, bu hastaların hiçbiri ölmedi ve bunu Pilates’in egzersizlerine bağladılar. Birinci Dünya Savaşı sona erdiğinde, Almanya’ya döndü ve burada dans topluluğuna dahil olmasıyla birlikte aynı zamanda Hamburg Askeri Polisine meşru müdafaa eğitimi verdi. Ancak orada gelişen politik durumdan hoşlanmadığı için 1926’da Amerika’ya göç etti.

Joseph Pilates’in gerçekleştirdiği egzersiz antrenmanından bir kesit.

Kontroloji

Teknede ortağı Clara ile tanıştı ve New York’ta ilk Pilates stüdyosunu kurdular. Burada Kontroloji’yi birlikte geliştirip öğrettiler. Stüdyoda, Klasik Mat olarak bilinen mat egzersizleri serisinin yanı sıra, egzersizlerin zorluğunu artıran veya destekleyen çeşitli ekipmanlar tasarladı ve geliştirdi. Aynı zamanda rehabilitasyon amacıyla da kullanıldı. 

Bunlar bugün hala Pilates stüdyoların da kullanılıyor, daha modernize edilmiş hali ile Reformer, Cadillac ve Wunda Chair’ı içeriyor.Ayrıca yöntemini denemek ve pazarlamak için 1932’de “Sağlığınız” ve 1945’te “Kontrol Bilimi ile Hayata Dönüş” adlı iki kitap yayınladı. 

1967’de 83 yaşında öldü ve Clara, Pilates olarak bilinen yöntemini öğretmeye devam etti.Yıllar geçtikçe Pilates, modern biyo-mekanik düşünceyi geliştirdi ve entegre etti fakat asıl hedefi hep aynı kaldı.

Kolay ve kontrollü bir şekilde hareket edebilmek.