pilates ile saglık

Haftada kaç gün egzersiz yapmalıyım?

Pilates’te Haftada kaç gün egzersiz yapmalıyım? Diğer bir çok fitness sisteminde olduğu gibi, haftada en az üç kez egzersiz yapmanın kişi için iyi bir gelişim sağlayacağı bilinir.

Bu egzersizler;

  • Güç ve direnç kazandırır.
  • Esnekliğinizi arttırır.
  • Omurganızı ve duruşunuzu iyileştirir.
  • Nefesi düzenler.
  • Kas gelişimine yardımcı olur.
  • Vücut dengesine katkıda bulunur.
  • Mutlu hissetmenizi sağlar.

Pilates’in kurucusu ve diğer uzmanlar Pilates den maksimum fayda elde edebilmek için bunu haftada 4’e çıkarmanızı öneriyor.

Haftada 4 egzersiz

Joseph Pilates, “Return to Life Contrology (Pilates)” adlı kitabında, en iyi sonuçların haftada en az dört kez uygulayanlar tarafından alınacağını söylüyor. Joseph Pilates yapılacak egzersizlerin de tam bir antrenman programı içeriğinde olması gerektiğinden bahsediyor.

Peki bu olması gereken antrenman programı ne demek?

Bu program daha önce pek çok kişinin de denemiş olduğu klasik mat rutini veya yeni dünya trendinde bir numaraya yükselmiş Pilates ekipmanı = Reformer olabilir. Haftada iki Reformer dersi ve diğer günlerde 20 dakikalık dengeli pilates mat çalışması vücudunuza iyi gelecektir.

Pilates ekipman antrenmanlarını (Reformer) ister evde ister stüdyoda yapın, haftalık rutininizin önemli bir parçası haline getirin. Çünkü Reformer, size vücudu güçlü tutabilmek için direnç antrenmanı sağlar.

kaç gün egzersiz yapmalıyım?

Ev egzersizleri

Evde yapılan antrenman için birçok internet sitesinde genelde 20 dakikalık rutinlere dayalı egzersiz videoları ile evde egzersiz yapmaya hemen başlayabilirsiniz. Mat pilates egzersizlerinin yanında size yardımcı olacak, pilates çemberi, egzersiz topları (farklı boyutlarda), direnç bantları gibi küçük pilates ekipmanlarını da antrenmanınıza dahil edebilirsiniz.

Kendi ev egzersizinizi tasarlamak istiyorsanız, dengeli egzersiz kurallarına uymanızı ve sadece tek bir vücut bölgesine odaklanmamanızı öneririz. Örneğin sadece karın kaslarına odaklanmamalısınız.

En Uygun Programınız

Yukarıda yazdıklarımızın neticesinde ortaya çıkan, yaşam tarzınıza uygun bir egzersiz programı oluşturmanız gerektiğidir. Haftada 3 veya 4 egzersiz idealdir ancak birazcık bile egzersiz yaparsanız hiç yoktan iyidir. Haftada iki kez yaptığınız egzersizlerin, sizin mevcut durumunuzu korumanızı sağlayacağını aklınızda tutmanızda fayda var.

Çok Pilates yapabilir misiniz?

Her gün biraz Pilates yapabiliyorsanız harika. Sadece antrenmanlarınızı dengeli ve sizi motive edecek kadar çeşitli tuttuğunuzdan emin olun. Egzersizlerin yoğunluklarını ve odak noktalarını değiştirmek önemlidir.

Joseph Pilates’in dediği gibi; ”Contrology (Pilates) her gün tekrarlanan sönük, sıkıcı, sevimsiz egzersizlerden oluşan yorucu bir sistem değildir.”