Hamilelik & Doğum Sonrası PILATES

Hamilelik & Doğum Sonrası Pilates

Hamilelikte Pilates yapmak gebelik döneminde kadının fiziksel, hormonal ve psikolojik açıdan birçok değişiklik yaşadığı uzun bir süreci iyi yönde desteklemek için gereklidir. Gebelikte salgılanan bazı hormonlar ve büyüyen bebeğin ağırlığı, annenin kas ve iskelet sisteminde birtakım değişiklikler yaratır. Annede bel ve sırt ağrıları görülebilir, bağ dokusu gevşer, eklemler kolay yaralanabilir, özellikle el ve ayak bileklerinde oluşan ödem, karpal tünel ve tarsal tünel sendromuna neden olabilir.

Hamilelik boyunca bebeğin ağırlığının rahime yaptığı bası ve yerçekiminin etkisiyle pelvis tabanı yaklaşık 2.5 cm aşağıya çöker. Pelvik taban kaslarındaki bu sarkma anne adayına idrar kaçırma gibi yaşam kalitesini düşüren daha birçok sıkıntı yaşatabilir.

Kısacası güçlü pelvik taban kasları, doğum sırasında ve sonrasında anne adayları için büyük önem taşır. Pilateste bu kasları kuvvetlendirmek için yapılacak en doğru ve güvenli egzersizleri içerir. Macro Pilates Studio’da geleceğin annelerini daha bilinçli bir doğuma hazırlamak için Hamile Pilates’i bilgilerini okumaya devam edin.

 

PILATES YAPAN ANNE ADAYLARI;

 1. Doğum sırasında rahat rahat nefesini kontrol ederek bir doğum gerçekleştirirler.
 2. Doğum sırasında oluşan yırtıklar azalır.
 3. Gebelikte ve sonrasında oluşan idrar kaçırma problemleri ortadan kalkar.
 4. Doğum sonrası uterus çok daha kolay toparlanır.
 5. Pilates, gebelikte görünen, hazımsızlık ve ödem gibi sorunların azalmasına yardımcı olur.
 6. İçerdiği nefes egzersizi sayesinde hem gevşeyen ve uzayan karın kaslarının çok daha çabuk güçlenip, toparlanmasını sağlarken annenin, gebelik sürecinde yaşadığı duygusal dalgalanmalardan daha az etkilenmesine sebep olur.
 7. Anne adayı, yaptığı egzersiz sayesinde uykuya daha çabuk dalar, gününü zinde ve motive şekilde geçirir.
 8. Cinsel yaşamın doğum sonrası normale dönmesini kolaylaştırır.
 9. Hormonların etkisiyle zayıflayan göğüs kaslarının kuvvetlenmesini sağlar.
 10. Egzersiz sırasında zihinsel farkındalığı ve anda kalmayı sağladığı için pilates, kişiye mental olarak rahatlama sağlar.

HAMİLELİKTE PILATESE NE ZAMAN BAŞLAMALI?

Hamilelikte pilatese doktorunuz izin verdiği sürece, gebeliğin 12 ve 16. haftası arasında başlanabilir, ortalama olarak haftada 2 veya 3 defa doğumunuza kadar güvenle devam edebilir, hamileliğinizi daha mutlu ve konforlu hale getirebilirsiniz.

HAMİLELİK DÖNEMİNDE KİMLERE PILATES ÖNERİLMEZ?

 1. Erken doğum riski taşıyanlar.
 2. Vajinal kanaması olanlar.
 3. Erken membran rüptürü olanlar.
 4. Hipertansiyon gibi tıbbi problemi olan gebelerin ,doktorlarının görüşünü alması önerilir.

KAS VE İSKELET SİSTEMİ PROBLEMİ OLAN GEBELER VE LOĞUSALARDA PILATESİN YARARLARI

Skolyoz, ilerlemiş omurga eğrilikleri, fıtık, kas problemleri, doğuştan kalça çıkığı gibi rahatsızlıkları olan gebelerin ,hamilelik süreçlerinde ve sonrasında vücutlarında hissettikleri şikayetleri artabilir. Pilates egzersizleri düzenli olarak yapıldığında iskelet ve kas sisteminde büyük değişiklikler sağlar, anne adaylarının rahatsızlıklarından dolayı hissettikleri ağrıların azalmasına yardımcı olur. Aslında bu tip problemleri olan kişiler, hamilelik öncesi pilates egzersizlerine başlayıp vücutlarını hamilelik süresince yaşayacakları fiziksel değişime hazırlamaları gerekir.

 

Pilates, hamileler için çok güvenli bir egzersizdir. Tüm vücudu dengeli bir şekilde çalıştırırken, gebelik boyunca annenin değişen anatomisine göre egzersiz modifikasyonları içerir.

 

Kısacası pilates, konusunda uzman bir eğitmenle yapıldığında gebelik sırası ve sonrasında yapacağınız en güvenli ve vücudunuz için yararlı bir egzersizdir.