egzersiz-yapmak-beyin-sagligini-etkiler-mi

Egzersiz yapmak beyin sağlığımı etkiler mi?

Sosyal mesafe, yeni dünya düzeni, o yasak, bu sakıncalı gibi bize olumsuz gelen şeylere maruz kaldığımız pandemi dönemi uzadıkça, stres, depresyon, anksiyete semptomları ve akıl sağlığı bozulmalarında bir artış yaşanması çok normal. Aktif bir birey olmanın vücut sağlığına iyi geldiğini, kasları güçlendirmek, eklemleri desteklemek ve dolaşımı düzenlemek gibi faydalarının olduğunu biliyoruz. Bir noktaya daha değinmek gerekir ki, egzersiz yapmak beyin sağlığımız için çok önemlidir! Düzenli egzersiz yapmanın sadece kalbimiz ve kaslarımız için değil aynı zamanda ruh sağlığımız için de son derece olumlu etkileri vardır. Yaptığımız egzersizler sayesinde stresimiz azalır, hafızamız güçlendirir, daha iyi uyumamıza yardımcı olur ve genel ruh halimizi iyileştirir.


Demans ve Alzheimer gibi hastalıkların artmasıyla birlikte beyin sağlığının önemi daha çok gündeme gelmeye başladı. Çıkan sonuçlara göre egzersiz hepimiz için hayati bir bileşendir! Dünya genelinde 50 milyondan fazla Alzheimer hastasının yaşadığı ve 2030 yılında bu rakamın 1 milyara ulaşacağı Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından tahmin edilmektedir. Sadece Türkiye’ de 600 bin den fazla Demans hastası kayıtlara geçmiştir. Şu anda bunama hastalığının tedavisi olmasa da ileride oluşabilecek riski azaltmak için yapılabilecekler listesinin başında egzersizler bütünü gelmektedir.

Evet, Egzersiz yapmak sizi Demans ve Alzheimer hastalığına karşı korumaya yardımcı olur.

Pilates ve egzersizler sizi nasıl etkiler?

Egzersiz yapmak beyin sağlığımı etkiler mi?
  • Egzersiz bilişsel fonksiyonu iyileştirir: Bilişsel işlevsellik; öğrenme, düşünme, akıl yürütme, hatırlama, problem çözme, karar verme ve dikkat dahil olmak üzere çoklu zihinsel yetenekleri ifade eder.
  • Egzersiz daha kaliteli uykuya yardımcı olabilir: Düzenli egzersiz, uyku düzeninizi iyileştirmenin harika bir yoludur. Sadece daha hızlı uykuya dalmanıza yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda gece boyunca uyku kalitenizide artırabilir.
  • Egzersiz stresi azaltır: Fiziksel aktivite, zihninizi endişelerinizden uzaklaştırmanıza yardımcı olabilir. Vücudunuzdaki stres hormonlarının (kortizol ve adrenalin gibi) seviyelerini azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Egzersiz ruh sağlığını geliştirir:  Egzersiz yaptığınızda endorfin, dopamin, adrenalin ve endokannabinoid artar. Bunların hepsi kişide mutluluk hissi, daha az kaygı ve stres hissetmek, kendinden emin olma durumu, hatta daha az fiziksel ağrı ile ilişkili beyin kimyasallarıdır. Yapılan bir araştırmada egzersizin ilaç tedavisi ve psikoterapiler kadar etkili olabildiği görülmüştür.

  Tüm bu bilgilerin ışığında haydi bugün gelecekteki siz için vücudunuzu hareket ettirin, zihninizi güçlendirin!