ergenlik doneminde pilates

Ergenlik döneminde pilates (Bluğ çağı) reformer egzersizleri yapmanın önemi nedir?

Yeni bir trendmiş gibi görünse de ergenlik döneminde pilates egzersizlerinin önemini anlamaya başlayan bir toplumun parçası olarak çocuklarımızın değişen dünya düzeninde sağlıklı(!) kalmalarını önemsediğimiz için bu yazıyı paylaşmak istedik. 

Macro pilates studio Tuzla ailesi olarak sizlerin, fizyolojik ve psikolojik sağlığınız için merak ettiğiniz konularda yayınlar hazırlamaya karar verdik.

Bizler ebeveynler olarak 10-20 yaş aralığındayken geçmişte sokaklarda oynadığımız envai çeşit oyunlarla, genetiği ile oynanmamış besinleri tüketirken, zıpkın gibi bir vücuda sahip olmanın öneminin pek farkında olmasak da, şimdilerde yaşadığımız yeni dünya düzeninde salgınlarla karşı karşıya kalmış, hareket alanı kısıtlanmış, yediği besinlerin tap taze görünmesine rağmen deniz aşırı ülkelerden ithal edilen (şili) üzümleri sanki dalından yeni koparılmışçasına, taze, canlı tüketirken fizyolojimize ve psikolojimize sağladığı fayda ve zararlardan bi haber bir şekilde tüketiyor, yaşamımıza devam ediyoruz.

10-13 yaş aralığındaki genç bireyler için okula giderken taşıdıkları ağır çantalar bir yana, düşük yoğunluklu ve düşük tekrar seviyesinde pilates egzersizleri yapmak fizyolojik gelişim açısından önemlidir. 14 yaşından itibaren gelişen vücutlar için yapılan egzersizler yetişkin bireyler için yapılan egzersizlere benzemeye başlar ve bu dönemden itibaren gerginlik artırılabilir. Bu yaşlarda pilates ile bütünleşik olarak zihin ve beden bağlantısını öğrenmek önemlidir. 

Şimdi maddeler halinde faydalarını sıralayalım.

  • Vücuda güç ve esneklik kazandırmak
  • Ağırlık (kilo) kontrolü
  • Özgüven geliştirme ve benlik saygısı oluşturmak
  • Doğru vücut duruşunu öğretmek ve farkındalık sağlamak.
  • Kas ve eklem kontrolünü arttırarak vücut koordinasyonun ve dengesinin sağlanması
  • Zihinsel olarak odaklanmayı arttırmak
ergenlik döneminde pilates

şeklinde sıralayabiliriz. Çocuklarımız sadece pilates ve reformer pilates ile değil, aynı zamanda yüzmek, hızlı tempolu yürüyüşler yapmak, voleybol, raket sporları, basketbol oynayarak da yukarıda bahsettiğimiz pozitif olumlamaları gerçekleştirebilirler. Ayrıca düet pilates reformer ile çocuğunuzla birlikte egzersiz yapabilirsiniz.