reformer pilates detayları

Reformer ve Mat Pilates Arasındaki Fark: Tüm Detaylar!

Reformer ve Mat Pilates Arasındaki Fark; Sohbet esnasında bir kişiye Pilates egzersizleri yaptığınızı veya öğrettiğinizi söylerseniz, “Reformer veya Mat?” sorusunu kesinlikle size yöneltecektir.

Son yıllarda grup Reformer stüdyolarının sayısının çoğalmasyıla birlikte, bir zamanlar gizemli olan cihaz (Pilates ekipmanı için süslü bir kelime) daha iyi bilinir hale geldi. Mat ve Reformer, aynı zamanda Reformer’ı da icat eden Joseph Pilates’in çalışmalarına dayanıyor ki Joseph Pilates hakkında da mutlaka yazacağız. Çoğu Pilates sever için mesele Mat Pilatesi veya Reformer Pilatesi seçmek değildir. Çünkü bu cihazların yanı sıra Pilates stüdyolarında yaygın olarak bulunan Cadillac, Tower ve Wunda Chair gibi diğer parçaların da süper kahramanlar gibi özel bir yeteneği var. Ayrıca birbirlerini mükemmel bir şekilde tamamlarlar.

Reformer ve Mat Pilates Arasındaki Fark

Mat Pılates

Mat çalışması, Pilates’in gerçek temelidir. Başlangıçta 34 egzersizden oluşan Mat Pilates çalışması, pilates uygulamaları popüler hale geldikçe sonsuz varyasyonlara yol açtı. Yine de varyasyonların çoğunda orijinal çalışmanın temel hareketlerini görürsünüz. Örneğin, merkezden veya Powerhouse’dan hareket etme, dikkatli nefes alma ve omurga hareketliliğine vurgu gibi. Pilates’in geliştirdiği bilinen tüm beceriler, Mat çalışması yapılarak da elde edilebilir ve geliştirilebilir.

Mat Pilates egzersizleri, Pilates repertuarının en erişilebilir olanı konumundadır. Yumuşak, destekleyici bir yüzey dışında özel bir ekipmana ihtiyaç duymazsınız ve bir mat sahibi olmak bütçenizi çok da zorlamaz. Bu nedenle Mat Pilates dersleri sağlık kulüplerinde, spor stüdyolarında ve tatil köylerinde temel bir teklif haline geldi. Ek olarak, Mat çalışması tüm fitness seviyelerine ve tüm yaşam aşamalarına sonsuz şekilde uyarlanabilir. Çoğumuz daha önce bir yoga ya da fitness dersinde ya da okulda bir beden eğitimi dersinde daha önce bir Mat üzerindeydik. Bu nedenle bize tanıdık gelecek olan Mat Pilates çalışmasında, insanların ilk kez bir Reformer cihazı ile egzersiz yapmasını engelleyebilecek bir faktör yoktur.

Mat Pilates çalışmasına başlamak kolay olsa da, egzersizlerin kendisi, özellikle yeni başlayanlar için oldukça zordur. Mat ve Reformer arasındaki temel fark, Mat üzerinde direnç olarak sadece kendi vücut ağırlığınızı kullanmanızdır. İtilecek veya çekilecek ayak çubuğu, yaylar veya kayışlar yoktur. Reformer’ın yüzeyleri ve Pilates eğitmenlerinin “geribildirim” dedikleri şey, beyninizin vücudunuzu rahatça yönlendirmesine yardımcı olan bilgileri sağlar. Örneğin, Reformer kayışlarının saplarını kavrarken, Reformer’ı hareket ettiren kasnaklar arasındaki gerilimi hissedersiniz. Mat ile tek başınasınız. Sadece bir dizi hareket yapmak yerine egzersizlerden en iyi şekilde nasıl yararlanacağınızı anlarken dik bir öğrenme eğrisi bekleyin.

Reformer ve Mat Pilates Arasındaki Fark

Reformer Pılates

Reformer, metal veya ahşap bir çerçevenin üzerinde yer alan “Araba” adı verilen bir düz yataktan oluşur. Reformer‘ı monte ederken ve kişinin başı bir koltuk başlığı ile desteklenerek sırt üstü yatarken ve ayakları çerçevenin ucundaki bir bara dayanıyorsa, ilk izleniminiz “Biraz kestirebilirim veya bu ne kadar zor olabilir? ” olabilir. Bu düşünceniz çabucak ortadan kalkar. Arabanın altında direnci kontrol eden bir dizi yay ve kasnak bulunur. Bu direnç, Reformer’ı çok verimli bir egzersiz şekli yapar. Direnç eğitimi bicep curl veya deadlift görüntülerini çağrıştırabilirken, Reformer’da tüm kaslar dirence karşı uyum içinde çalışır. Joseph Pilates’in ideallerine sadık kalan Reformer, kasları dengeli bir şekilde çalıştırır ve bunlardan hiçbirinin altında veya fazla çalışmaz.

Mat’ın aksine, Reformer Pilates yükseltilmiş bir yüzeyde yapılır. Egzersize bağlı olarak, yerden birkaç adım yüksekte Reformer üzerinde durabilir, diğer ayağınız ayak çubuğunda olacak şekilde bir ayağınız üzerinde dengede olabilirsiniz. Diğer zamanlarda, ayaklarınız başınızın üstünde olacak şekilde sırt üstü yatarsınız veya uzanırsınız, deri kayışlara bağlanırsınız. Mat ile karşılaştırıldığında, Reformer vücut için daha etkin bir kas gelişimi sağlar.

Reformer ve Mat ayrı şeyler olsa da, egzersizlerin benzerliğinde açıkça görülen bir genetiği ve DNA’yı paylaşıyorlar. Hundred ya da Leg Circles gibi bazı egzersizler her iki ekipmanda da yapılabilir. Diğer bir benzerlik, hem klasik Mat hem de Reformer çalışmalarının genellikle Joseph Pilates tarafından tasarlanan bir dizi dizide yapılmasıdır. Mat üzerinde, klasik Pilates öğretmenleri, spinal fleksiyon, rotasyon veya ekstansiyon içeren egzersizlere geçmeden önce vücudu ısıtmak ve nefesin akışını sağlamak için “Hundred” ile başlar. Reformer’da, Footwork ile başlar, sırt üstü yatarsınız ve spinal fleksiyon ve ekstansiyonu içeren daha karmaşık hareketlere ilerlersiniz. Eğitmeniniz klasik egzersiz düzenine bağlı kalmayabilir, ancak daha çok Pilates egzersizi yaptığınızda etkisini görebilirsiniz.

Peki siz hangi tür Pilates uygulayıcısısınız, Mat mı Reformer mı? Pilates hayranları için iyi haber, seçim yapmak zorunda değilsiniz! Aslında, Mat ile birleştirirseniz Reformer antrenmanlarınızdan daha da fazlasını elde edersiniz. Siz de Reformer pilates ile tanışmak veya egzersizlerinizi Reformer ile birlikte gerçekleştirmek isterseniz İstanbul Tuzla’da bulunan stüdyomuza davetlisiniz.